Jak sovětský pilot přežil svou smrt a ještě přechytračil nacisty

17.02.2018 17:49
Jak sovětský pilot přežil svou smrt a ještě přechytračil nacisty
Autor: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: IL-2
13 / 12 / 2017, 14:00
 

Jednomu ze sestřelených sovětských pilotů se podařil v roce 1942 doslova husarský kousek.

Příběh S. Kuzněcova, který přelstil nacistu a ,,ukradl" mu jeho Messerschmitt, je až neuvěřitelný, ale opravdu se stal.

V roce 1942, nedlouho poté, co nacisté zaútočili na Sovětský svaz, se vracel pilot S. Kuzněcov na svou základnu z průzkumné mise nad částí okupovaného území nacisty. Když letěl nad městem Kalinin (dnešní Tver), byl náhle přepaden několika Messerchmitty. Ty jeho Iljušin sestřelily a Kuzněcov havaroval. Co se stalo potom, je vystřižené jako z akčního filmu.

Jeden z nacistických pronásledovatelů Kuzněcova přistál blízko havarovaného Iljušinu a chtěl sovětského pilota dorazit, pokud tedy přežil, a vzít si od něho a z letadla ,,suvenýry". Když však nacistický pilot dorazil k letounu, Kuzněcov už nebyl v kokpitu. Skryl se nedaleko svého letounu a čekal na vhodnou příležitost, jak obelstít svého nepřítele, ,,ukrást" mu jeho Messerschmitt a rychle odletět. Tento ,,drzý" plán mu kupodivu vyšel.

Když se nacistický pilot blížil k Iljušinu, Kuzněcov kradmě vyběhl ze své skrýše a běžel k opodál stojícímu Messerschmittu. Rychle odstartoval a letěl domů na základnu. Jeho problémy však tím neskončily. Když se Kuzněcov blížil na svou základnu, považovali ho jeho spolubojovníci přirozeně za nepřítele a začali na Messerschmitt pálit. Kuzněcovovi se však podařilo kromě sestřelu nacisty přežít i tento útok svých kamarádů. Za svou statečnost byl Kuzněcov odměněn titulem Hrdiny Sovětského svazu.

Další osud statečného pilota však už tak šťastný nebyl. V roce 1944 byl nad Polskem nepřátelskou palbou oslepen, ale dokázal se svým novým strojem Il-2 nouzově přistát. Co se ale stalo s ním potom, zůstává dodnes záhadou.

 Zdroj: wearethemighty.com